HPLC Solvent Handling Component Accessories
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (11)
- (1)
- (11)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (34)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (3)
Filtered Search Results
Cole-Parmer™ VapLock™ Inlet Check Valves for Solvent Management
VapLock™ Inlet Check Valves for Solvent Management maintain pressure equilibrium within the bottle for safe solvent handling
| Includes | 1 Ea. |
|---|---|
| Type | Inlet Check Valve; 0.1-0.25 psi crack pressure |
| For Use With (Equipment) | VapLock Solvent Containment Systems |
| Thread Size (English) | 1/4 in.-28 UNF(M) |
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
Cole-Parmer™ VapLock™ Adapters for Exhaust Filters, Quick-Disconnect
VapLock™ Adapters for Exhaust Filters, Quick-Disconnect feature various adapter configurations allowing quick and easy connection to emission sources
| Type | Filter Adapter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | VapLock Exhaust Filters |
| Thread Size (English) | 1/4 in. NPT(M) |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
Cole-Parmer™ VapLock™ Waste Funnels
VapLock™ Waste Funnels safely and securely capture waste and hazardous solvents
| Type | Waste Funnel, 4 in. dia |
|---|---|
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
Restek™ Sulfinert-Treated Swagelok Sample Cylinders
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Made of 304L stainless steel to resist corrosion and DOT rated to 1800 and 5000psig, which allows sampling at gas wellheads as well as on-site refineries.
| Type | Sample Cylinder |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | 0.63 NPTFcm |
| Thread Size (English) | 0.25 NPTF in. |
| Material | Stainless Steel, Sulfinert treated |
| Pressure | 1800 psi |
Cole-Parmer™ VapLock™ Reversible Valves for Solvent Management
VapLock™ Inlet Check Valves for Solvent Management maintain pressure equilibrium within the bottle for safe solvent handling
| Type | Reversible Valve |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | VapLock Solvent Containment Systems |
| Thread Size (English) | 2 x 1/4 in. NPT(M) x 1/4 in. NPT(M) |
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
| Pressure | 0.1 to 0.25 psi crack pressure |
Restek™ Ultra-High Pressure Sample Cylinder Valves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Large, durable, Kel-F seat ensures leak-free operation.
| Max. Temperature (Metric) | -40°C to +120°C |
|---|
Cole-Parmer™ VapLock™ Solvent Waste Manifold Caps for Jars and Pails
VapLock™ Solvent Waste Manifold Caps for Jars and Pails connect to waste containers for a secure closed system
| Type | Solvent Waste Manifold |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Solvent-Compatible Containers |
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
Restek™ Graduated Safety-Coated Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Graduated, safety-coated bottles with GL-45 threads.
| Includes | Solid cap |
|---|---|
| Type | Graduated Bottle |
| Material | Glass |
| Thread Size | GL-45 |
| For Use With (Application) | Mobile phase management |
Krackeler Scientific Disposable Glass Insert For GC
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Idex Inlet Solvent Filters
Stainless-steel or multiple materials
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Type | Inlet Solvent Filter |
|---|
Cole-Parmer VAPLOCK THREADED ADAPTER, PTF
Cole-Parmer VapLock Threaded Adapter, PTFE, 1/4" NPT(M) x 1/4-28 UNF(F), 9/16" Hex; 1/EA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific BRAKE RESISTOR
NC3859006 BRAKE RESISTOR
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cytiva System Pump Rinse Tubing Kit
System Pump Rinse Tubing Kit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
DSI LLC VAPLOCK EF-100 VAPOR FLTR 5/PK
Vaplock EF-100V: Minimize odors by adsorption before they enter the lab environment. Constructed of activated coconut shell carbon & silica dessicant, with Polypropylene housing.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer VAPLOCK LUER FITTING
VapLock™ Luer Fitting
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More